Answer :
Answer:
the number of photons of yellow light does the lamp generate in 1.0 s is 7 x [tex]10^{19}[/tex]
Explanation:
given information:
power, P = 25 W
wavelength. λ - 580 nm = 5.80 x [tex]10^{-7}[/tex] m
time, t = 1 s
to calculate the number of photon(N), we use the following equation
N = λPt/hc
where
λ = wavelength (m)
P = power (W)
t = time interval (s)
h = Planck's constant (6.23 x [tex]10^{-34}[/tex] Js)
c = light's velocity (3 x [tex]10^{8} m/s^{2}[/tex])
So,
N = λPt/hc
= (5.80 x [tex]10^{-7}[/tex])(25)(1)/(6.23 x [tex]10^{-34}[/tex])(3 x [tex]10^{8} m/s^{2}[/tex])
= 7 x [tex]10^{19}[/tex]