Answer :
Answer:
The final pressure of the gas is:- 21.3 kPa
Explanation:
Using Boyle's law
[tex] {P_1}\times {V_1}={P_2}\times {V_2}[/tex]
Given ,
V₁ = 10.0 L
V₂ = 45.0 L
P₁ = 96.0 kPa
P₂ = ?
Using above equation as:
[tex]{P_1}\times {V_1}={P_2}\times {V_2}[/tex]
[tex]{96.0\ kPa}\times {10.0\ L}={P_2}\times {45.0\ L}[/tex]
[tex]{P_2}=\frac {{96.0}\times {10.0}}{45.0}\ kPa[/tex]
[tex]{P_2}=21.3\ kPa[/tex]
The final pressure of the gas is:- 21.3 kPa