Answered

The pressure drop along a length of artery is 100 Pa, the radius is 10 mm, and the flow is laminar. The average speed of the blood is 15 mm/s. (a) What is the net force on the blood in this section of artery? (b) What is the power expended maintaining the flow?

Answer :

lavanyaande

Answer:

(a) Net force on the blood is 0.0314 N

(b) Power expanded is [tex]4.41\times10^{-4}[/tex] W

Explanation:

Given that,

"Pressure drop" along a length of "artery" (P) is 100 Pa = [tex]100N/m^2[/tex]

The radius (r) is 10 mm = 0.01 m

"Velocity" of the blood is 15 mm/s = 0.015 m/s

(a) Calculation of Net force:

We know that,

Net force on the blood at the given section is equal to "pressure at the given section" times "area of the given section".

[tex]Net force=pressure\times area[/tex]

Area is [tex]\pi\times r^2[/tex]

Plug the given values in the above formula,

[tex]Net force=100\times \pi\times 0.01^2[/tex]

[tex]Net force=100\times \pi\times 1\times10^{-4}[/tex]

Net force = 0.0314 N

(b) Calculation of Power:

We know that,

[tex]Power= force\times velocity[/tex]

[tex]Power= 0.0314\times 0.015[/tex]

[tex]Power = 4.71\times10^{-4}[/tex] W

Other Questions