Answer :

Answer:

2.5 moles

Explanation:

We are given;

  • 1.5 × 10^24 atoms

We are required to determine the number of moles of sodium.

  • We know that, 1 mole of an element contains a number of atoms equivalent to the Avogadro's number, 6.022 × 10^23.
  • That is, 1 mole of an element = 6.022 × 10^23 atoms.

Therefore;

1 mole of sodium contains 6.022 × 10^23 atoms

To get the number of moles;

 = Number of atoms ÷ Avogadro's number

 = 1.5 × 10^24 atoms ÷ 6.022 × 10^23 atoms/mol

 = 2.49 moles

= 2.5 moles

Therefore, 2.5 moles of sodium contains 1.50 × 10^24 sodium atoms

Other Questions