Answered

Determine the freezing point depression of a solution that contains 30.7 g glycerin (C3H8O3, molar mass = 92.09 g/mol) in 376 mL of water. Some possibly useful constants for water are Kf = 1.86°C/m and Kb = 0.512°C/m.

Answer :

Answer : The freezing depression of a solution is [tex]-1.65^oC[/tex]

Explanation :  Given,

Molal-freezing-point-depression constant [tex](K_f)[/tex] for water = [tex]1.86^oC/m[/tex]

Mass of glycerin (solute) = 30.7 g

Volume of water (solvent) = 376 mL

Molar mass of glycerin = 92.09 g/mole

First we have to calculate the mass of water.

As we know that, the density of water is 1.0 g/mL.

So, mass of water = Density of water × Volume of water

Mass of water = 1.0 g/mL × 376 mL

Mass of water = 376 g = 0.376 kg   (1 g = 0.001 kg)

Now we have to calculate the freezing point depression of a solution.

Formula used :  

[tex]\Delta T_f=i\times K_f\times m\\\\T^o-T_s=i\times K_f\times\frac{\text{Mass of glycerin}}{\text{Molar mass of glycerin}\times \text{Mass of water in Kg}}[/tex]

where,

[tex]\Delta T_f[/tex] = change in freezing point

[tex]\Delta T_s[/tex] = freezing point of solution = ?

[tex]\Delta T^o[/tex] = freezing point of water = [tex]0^oC[/tex]

i = Van't Hoff factor = 1  (for glycerin non-electrolyte)

[tex]K_f[/tex] = freezing point constant for water = [tex]1.86^oC/m[/tex]

m = molality

Now put all the given values in this formula, we get

[tex]0^oC-T_s=1\times (1.86^oC/m)\times \frac{30.7g}{92.09g/mol\times 0.376kg}[/tex]

[tex]T_s=-1.65^oC[/tex]

Therefore, the freezing depression of a solution is [tex]-1.65^oC[/tex]

Answer:

The freezing point depression of a solution is [tex]\text\bold -1.65^{o} C[/tex].

Explanation:

It is given that,

Given mass of glycerin is = 30.7 grams (Solute)

Volume of water = 376 mL

[tex]\text{K}_\text{f}[/tex] or molal-freezing-depression point is = [tex]1.86^oC/m[/tex]

Molar mass of glycerin = 92.09 g/mole

Now, to determine the [tex]\text{K}_\text{f}[/tex] value, the mass of water should be known. Thus, to calculate, the formula used will be:

Mass = Density X Volume

Mass = 1.0 g/mL X 376 mL

Mass = 376 g or 0.376 Kg

Using the formula of freezing point depression, the equation becomes:

[tex]\Delta\text {T}_\text{f} &=& \text i\;*\;\text K_{f} \;*\;\text m\\\text T^{o} - \text T_{s} &=& \text i\;*\;\text K_{f}\;*\; \frac{\text{Mass of glycerin}}{\text{Molar mass of glycerin * Mass of water in Kg}}[/tex]

in which,

[tex]\Delta\text {T}_\text{f}[/tex] = change in freezing point

[tex]\Delta\text {T}_\text{s}[/tex] = freezing point of solution that has to be find

[tex]\Delta\text {T}^{o}[/tex] = freezing point of water ([tex]0^{o} C[/tex])

Since, glycerin is a non-electrolyte, the Van't Hoff factor will be 1.

Substituting the values in the above equation:

[tex]\text {0}^\text{o}C - T_{s} &=& \text 1\;*\;\text (1.86^{o} C/m) \;*\;\frac{{30.7}}{92.09g/mol*0.376\text Kg} \\\text T_{s} = -1.65^{o} C[/tex]

Thus, the freezing point depression of a solution is [tex]-1.65^{o} C[/tex].

For Further Reference:

https://brainly.com/question/16694533?referrer=searchResults

Other Questions