If 10% of a 85-kg rock climber's total energy expenditure goes into the gravitational energy change when climbing a 120-m vertical slope, what is the climber's average metabolic rate (in Watts) during the climb if it takes her 10 min to complete the climb?

Answer :

Answer: Metabolic rate is 1600 W.

Explanation:

Gravitational energy = mgh

= 80 × 10 × 120

=96000

This gravitational energy accounts for 10% of her total energy.

[tex]\frac{10}{100}[/tex] × E(total energy) = 96000

E = 96000 × 10

= 960000 N

Time required = 10 minutes = 10× 60 seconds

=600 seconds

Metabolic rate = [tex]\frac{energy}{time}[/tex]

=  [tex]\frac{960000}{600}[/tex]

= 1600 W

Lanuel

The climber's average metabolic rate is equal to 1,666 Watts.

Given the following data:

  • Mass = 85 kg.
  • Percentage = 10%.
  • Height = 120 meters.
  • Time = 10 minutes.

Conversion:

1 minute = 60 seconds

10 minutes = [tex]60 \times 10[/tex] = 600 seconds.

To determine the climber's average metabolic rate (in Watts):

How to calculate the climber's total energy.

First of all, we would determine the climber's gravitational potential energy by using this formula:

[tex]GPE = mgh\\\\GPE = 85 \times 9.8 \times 120[/tex]

GPE = 99,960 Joules.

For the total energy:

[tex]GPE = \frac{10}{100} \times TE \\\\99960 = \frac{10}{100} \times TE\\\\99960 =0.1TE\\\\TE=\frac{99960}{0.1}[/tex]

Total energy = 999,600 Joules.

For the average metabolic rate:

Mathematically, the average metabolic rate is given by this formula:

[tex]Metabolic \;rate = \frac{TE}{time} \\\\Metabolic \;rate = \frac{999600}{600}[/tex]

Metabolic rate = 1,666 watts.

Read more on potential energy here: https://brainly.com/question/1242059

Other Questions