Answer :
Answer:
The magnetic field β = 3.1136 x 10 ⁻¹⁴ T
Explanation:
The miss information of r = 6.7 cm
The magnetic field can be find using the formula
β = μ0 ε0 (R² / 2r) dE/dt
Knowing the constant as μ0 and ε0
μ0 = 4π × 10⁻⁷ Tm/A
ε0 = 8.854 × 10^-12 C²/N∙m²
R = 0.050 m
r = 0.067 m
dE/dt = 1.5×10⁵ V/m∙s
β = 4π × 10⁻⁷ Tm/A * 8.854 × 10⁻¹² C²/N∙m² * ( 0.050²m / 2* 0.067 m )* 1.5×10⁵ V/m∙s
β = 3.1136 x 10 ⁻¹⁴ T