Answer :
Answer:
a = 1.34 m/s²
Explanation:
given,
mass of the attendant(M) = 75 Kg
mass of cart (m)= 27 Kg
Backward force exerted on floor (F)= 155 N
frictional force on the cart (f)= 18 N
acceleration
[tex]a = \dfrac{F_{net}}{M+m}[/tex]
F_{net} = F - frictional force
F_{net} = 155 N - 18 N
F_{net} = 137 N
now,
[tex]a = \dfrac{137}{75 + 27}[/tex]
[tex]a = \dfrac{137}{102}[/tex]
a = 1.34 m/s²
the acceleration produced when flight attendant is equal to a = 1.34 m/s²