Answer :
The answer is
The density (D) is quotient of mass (m) and volume (V):
[tex]D= \frac{m}{V} [/tex]
The unit is g/cm³
It is given:
m = 1.62 kg = 1620 g
V = 205 mL = 205 cm³
D = ?
Thus:
[tex]D= \frac{m}{V} = \frac{1620g}{205cm ^{3} } = 7.90 g/cm ^{3} [/tex]
The density of the goblet is 7.90 g/cm³.
The density (D) is quotient of mass (m) and volume (V):
[tex]D= \frac{m}{V} [/tex]
The unit is g/cm³
It is given:
m = 1.62 kg = 1620 g
V = 205 mL = 205 cm³
D = ?
Thus:
[tex]D= \frac{m}{V} = \frac{1620g}{205cm ^{3} } = 7.90 g/cm ^{3} [/tex]
The density of the goblet is 7.90 g/cm³.