Answer :
Answer:
Data:-vi=0 ,vf=4m/s ,s=20m ,a=?
Explanation:
Solution according to 3rd eq of motion 2as=vf²-vi² here we have to find a so a=vf²-vi²/2s ,a=(4²) -(0)²/2×20 ,a=16/40 ,a=0.4m/sec²
Answer:
Data:-vi=0 ,vf=4m/s ,s=20m ,a=?
Explanation:
Solution according to 3rd eq of motion 2as=vf²-vi² here we have to find a so a=vf²-vi²/2s ,a=(4²) -(0)²/2×20 ,a=16/40 ,a=0.4m/sec²