Answer :
Answer:
Partners return on the equity will be 18.8 %
So option (e) will be correct option
Explanation:
We have given Miko's capital account began the year with a balance of $16200
So beginning equity of miko's = $46,200
Ending equity of miko's = $46,200 + $8,700 - $5,200 = $49,700
Average equity [tex]=\frac{49700+46200}{2}=$47950[/tex]
Partners return on equity [tex]=\frac{partners\ net\ income}{average\ partners\ equity}=\frac{8700}{47950}=0.181=18.1%[/tex]
So partners return on equity will be 18.8 %
So option (e) will be the correct answer