A ticket to a movie theatre for a student is $7. The cost for an adult is $2 more than for a student. How much would it cost 13 adult and 11 students for tickets to the movie theatre?

Answer :

Answer: it would cost a total of $194

Step-by-step explanation:

A ticket to a movie theatre for a student is $7. The cost for an adult is $2 more than for a student.

If student ticket costs $x, adult ticket would cost x + 2

This means that the cost for an adult is

7 + 2 = $9

The cost of 13 adult tickets to the movie theatre would be

13 × 9 = $117.

The cost of 11 student tickets to the movie theatre would be

11 × 7 = $77

Total cost of 13 adult tickets and 11 student tickets would be

117 + 77 = $194

Other Questions