Answer :
Answer:
There is a 1.39% probability that "B is between A and C in the queue".
Step-by-step explanation:
The first step to solve this problem is find the total number of possible orderings:
The first person of the queue can be any of the six. The second, can be any but the first, so five.
So
There are 6*5*4*3*2*1 = 720 total queue orderings.
Now we find the number of queues that B is between A and C. So:
We have:
B as the second, A as the first and C as the third
B as the second, C as the first and A as the third
B as the third, A as the second and C as the fourth
B as the third, C as the second and A as the fourth
B as the fourth, A as the third and C as the fifth.
B as the fourth, C as the third and A as the fifth.
B as the fifth, A as the fourth and C as the sixth.
B as the fifth, C as the fourth and A as the sixth.
So 8 total outcomes in which B is between A and C.
What is its probability?
[tex]P = \frac{8}{720} = 0.0111[/tex]
There is a 1.11% probability that "B is between A and C in the queue".
Answer:
1/15
Step-by-step explanation:
ways 6 people can form a que= 6!= 720
ways A,B and C form a que such that B is in the middle= 2
A,B,C and C,B,A
Now if the arrangement is A,B,C then ABC and rest of the three people can arrange themselves in 4! ways
Likewise, if the arrangement is C,B,A then ABC and rest of the three people can arrange themselves in 4! ways
So the total number of ways in which six people can arrange themselves with B always in between A and C is
4! × 2= 48
Probability of event B is between A and C in the queue= 48/720 = 1/15