A car took 3 hours to make a trip of 147 miles. Through towns it was driven at 24 miles an hour and in the open country at 54 miles an hour. Find the number of hours that the car was driven at each rate.

Answer :

adancy22

Answer:140/x=300/(x+40)

300x=140x+40*140

160x=40*140

x=40*140/160=35 mph

ans:

slower speed = 35 mph

faster speed =x+40=75 mph

Step-by-step explanation:

Other Questions