Answer :
Answer:
266.325 g
Explanation:
We are given the balanced equation;
2NaOH + H₂SO₄ → H₂O + Na₂SO₄
- Mass of NaOH as 150 g
We are required to determine the mass of Na₂SO₄ that will be formed.
Step 1: Determine the number of moles of NaOH
Moles = Mass ÷ molar mass
Molar mass of NaOH is 40.0 g/mol
Therefore;
Moles of NaOH = 150 g ÷ 40 g/mol
= 3.75 moles
Step 2: Determine the number of moles of sodium sulfate formed
- From the equation 2 moles of NaOH reacts with sulfuric acid to form 1 mole of sodium sulfate.
- Therefore; mole ratio of NaOH : Na₂SO₄ is 2 : 1
Thus, moles of Na₂SO₄ = Moles of NaOH ÷ 2
= 3.75 moles ÷ 2
= 1.875 moles
Step 3: Determine the mass of Na₂SO₄ produced.
we know that;
Mass = Moles × Molar mass
Molar mass of Na₂SO₄ is 142.04 g/mol
Therefore;
Mass of Na₂SO₄ = 1.875 moles × 142.04 g/mol
= 266.325 g
Thus, the mass of sodium sulfate formed 266.325 g