Answer :
Answer:
12g KCl will be crystallized
Explanation:
To solve this problem you need to know solubility of KCl in water at 20°C is 34g per 100g of water.
That means the maximum concentration of KCl you can dissolve at 20°C in 200g of water is 34g×2 = 68g of KCl
As solution containing 80g of KCl, the extra KCl will be crystallized after cooling, that is:
80g of KCl - 68g of KCl = 12g KCl will be crystallized
I hope it helps!
12g of soild KCl will be crystallized.
What is Solubility?
The ability of a solid, liquid, or gaseous chemical substance to dissolve in solvent (usually a liquid) and form a solution.
Solubility of KCl in water at 20°C is 34g per 100g of water.
Thus, the maximum concentration of KCl that can be dissolved at 20°C in 200g of water is 34 g * 2 = 68 g of KCl
As solution containing 80g of KCl, the extra KCl will be crystallized after cooling, that is:
80g of KCl - 68g of KCl
The amount that is crystallized = 12g KCl
Find more information about Solubility here:
brainly.com/question/23946616