Answer :
Answer:
Option (C) . Recognized $9 millions Gross profit on the project in 2018.
Explanation:
Given Information,
Contract price = $150 millions
Incurred cost = $36 millions
Estimated cost = $84 millions
Now we need to find the Gross profit in 2018 = [ Revenue to be recognized - Cost incurred ]
Revenue to be recognized in 2018 = Contract price * percentage of completetion
Percentage of completion in 2018 = Incurred cost / (Incurred cost + Estimated cost)
= [ $36 millions / ($36 millions + $84 millions) ] * 100
= [0.3] * 100
= 30%
Percentage of completion in 2018 = 30%
Revenue to be recognized in 2018 = Contract price * percentage of completetion
= $150 millions * 30%
= $150 millions * 0.30
= $45 millions
Revenue to be recognized in 2018 = $45 millions
Now we need to find the Gross profit in 2018 = [ Revenue to be recognized - Cost incurred ]
= $45 millions - $36 millions
= $9 millions
\thereforeGross profit in 2018 = $9 millions
Then finally answer is Option (C) . Recognized $9 millions Gross profit on the project in 2018.