One pound of bananas costs $2 less than 1 pound of pears. Together, 6 pounds of bananas and 5 pounds of pears cost $23.20. How much would 4 pounds of pears cost?

Answer :

Answer:

$8.96

Step-by-step explanation:

5 pounds of pears = 11.20

11.20 divided by five is 2.24

2.24 x 4 = 8.96

Other Questions