Answer :

A Bakery Sells Muffins And Bagels. Each Muffin Costs 2.25 And Each Bagel Costs 1.50 . The Bakery Earns 775.50 From The Sale Of Muffins And Bagels On Saturday.

A. Write An Equation In Standard From The Repressents This Situation. (Ax+By=C)

B. If The Barkey Sells 322 Bagels, How Many Muffins Did They Sell?

Answer:

130 muffins

Step-by-step explanation:

Let A be the costs of each Muffin And B be the cost of each Bagel.

Let x be the Muffins and y be the the Bagel.

Given:

So, the equation is written as.

[tex]2.25x+1.50y=775.50[/tex]---------(1)

Bakery sells 322 Bagels.

We need to find muffins sell.

Solution:

Bakery sells 322 Bagels that means y = 322

Now, we substitute y value in equation 1.

[tex]2.25x+1.50\times 322=775.50[/tex]

Solve the above equation for x.

[tex]2.25x+483=775.50[/tex]

[tex]2.25x=775.50-483[/tex]

[tex]2.25x=292.50[/tex]

[tex]x=\frac{292.50}{2.25}[/tex]

x = 130 muffins

Therefore, the bakery sells 130 muffins.

Other Questions