Answer :
Answer:
It will cost $31 for a meal of one burger, one shake, and one cola
Explanation:
Let
B = Burgers
S = shakes
C = cola
Now,
According to the question
3B + 7S + 1C = 120 .............(i)
and
4B + 10S + 1C = 164.50 .............(ii)
Subtracting (i) from (ii)
we get
B + 3S = 44.50
Multiplying the above equation with 2
we have
2B + 6S = 89 ................(iii)
also,
we ca write the equation (1) as
( B + 2B ) + ( 6S + S ) + C = 120
or
B + (2B + 6S) + S + C = 120
substituting the value from equation (iii)
we get
B + 89 + S + C = 120
or
B + S + C = 120 - 89
or
B + S + C = 31
Hence,
It will cost $31 for a meal of one burger, one shake, and one cola
Answer:
At an upscale fast-food restaurant, Shin can buy 3 burgers, 7 shakes, and one cola for $120. At the same place it would cost $164.50 for 4 burgers, 10 shakes, and one cola. How much would it cost for a meal of one burger, one shake, and one cola?
$32.90 cost for 1 burger, 1 shake and 1 cola
Explanation:
From the analogy above,
if 4 burgers, 10 shakes and 1 cola= 15 goods cost $164.50 then,
1 burger, shake and a cola= 3 goods will cost ?
164.50 X 3/15=$32.90