At the Stop and Save grocery store, an 18-ounce box of Crunchy Oats costs $4 59, and a 15-ounce box costs $3 99
a. Which box is the better buy? Explain

Answer :

Answer:

18 oz box

Step-by-step explanation:

4.59/18=$0.26 (rounded)

3.99/15=$0.27 (rounded)

So the 18 oz box is the better buy

The explanation is the drawings

${teks-lihat-gambar} simoneasimmons
${teks-lihat-gambar} simoneasimmons

Other Questions