Answer :
The unit rate is 7.78 dollars per foot²
Step-by-step explanation:
A rate is a special ratio in which the two terms are in different units
Ex: 5 miles in 2 hours , $14 for 7 ounces , ......
The unit rate is :
- A rate where the second quantity is one unit
- you can calculate the unit rate or the price per unit by dividing the first number by the second number
- The unit rate of 5 miles in 2 hours is 2.5 miles per hour , the unite price of $14 for 7 ounces is $2 per ounce
∵ $140 for 18 feet²
- That means the price of 18 feet² is $140, to find the unite rate
divide 140 by 18
∵ 140 ÷ 18 = 7.7777
- Round it to the nearest hundredths
∴ 140 ÷ 18 = 7.78 to the nearest hundredths
∴ The unit rate = 7.78 dollars per foot²
The unit rate is 7.78 dollars per foot²
Learn more:
You can learn more about the rate in brainly.com/question/10712420
#LearnwithBrainly