Answer :

Ashraf82

The unit rate is 7.78 dollars per foot²

Step-by-step explanation:

A rate is a special ratio in which the two terms are in different units

Ex: 5 miles in 2 hours , $14 for 7 ounces , ......

The unit rate is :

  • A rate where the second quantity is one unit
  • you can calculate the unit rate or the price per unit by dividing the first number by the second number
  • The unit rate of 5 miles in 2 hours is 2.5 miles per hour , the unite price of $14 for 7 ounces is $2 per ounce

∵ $140 for 18 feet²

- That means the price of 18 feet² is $140, to find the unite rate

  divide 140 by 18

∵ 140 ÷ 18 = 7.7777

- Round it to the nearest hundredths

∴ 140 ÷ 18 = 7.78 to the nearest hundredths

∴ The unit rate = 7.78 dollars per foot²

The unit rate is 7.78 dollars per foot²

Learn more:

You can learn more about the rate in brainly.com/question/10712420

#LearnwithBrainly

Other Questions