Answered

EA19.
LO 5.5Prepare the journal entry to record the sale of 2,000 units that cost $8 per unit and sold for $15 per unit.

Answer :

ijaz4308

Answer:

Please see explanation:

Explanation:

The Journal entries for sale of 2,000 units shall be recorded as:

Journal entry 1

                                                                     Debit                 Credit

Accounts Receivable                                    $30,000

(2,000*15)

Revenue                                                                                 $30,000          

Journal entry 2                              

Cost of sales                                                $16,000

(2,000*8)

Inventory                                                                                 $16,000

Other Questions