Answer :

Answer:

i believe the answer is 6 because 21 divided by 3.5 is 6 Step-by-step explanation:

Very easy.

You just need to calculate unit price.

Jada bought 3.5 yds of fabric for 21 dollars.

You can come up with this equation.

21.00/3.5

This equals 6.

Leading to the answer:

Each yard of fabric cost $6.

The cost of fabric was $6 per yard.

Other Questions