Answer :
Answer:
The volume of water displaced = 0.204 m³
Explanation:
From Archimedes' principle,
Upthrust = lost in weight = weight of water displaced.
U = W₁ - W₂..................... Equation 1
Where U = upthrust, W₁ = weight in air, W₂ = weight when completely submerged in water.
Given: W₁ = 15 N, W₂ = 13 N
Substituting these values into equation 1
U = 15 - 13
U = 2 N
But,
Weight of water displaced = mass of water displaced. × acceleration due to gravity.
Mass of water displaced = weight of water displaced/ acceleration due to gravity.................... Equation 2
Where: acceleration due to gravity = 9.8 m/s², weight of water displaced = 2 N
Substituting these values into equation 2
Mass of water displaced = 2/9.8
Mass of water displaced = 0.204 kg.
Also,
Volume of water displaced = mass of water displaced/ Density of water.............. Equation 3
Where Density of water = 1.0 kg/m³, mass of water displaced = 0.204 kg
Substituting these values into equation 3 above,
Volume of water displaced = 0.204/1
volume of water displaced = 0.204 m³
Therefore the volume of water displaced = 0.204 m³