The concession stand at the local high school sells pretzels and lemonade. The total cost of two pretzels and a lemonade is $5.75. The total cost of two lemonades is $0.25 more than the cost of a pretzel. What is the cost of a pretzel?

Answer :

f4shore

____________________________________________________

Answer:

Your answer would be $2.25

____________________________________________________

Step-by-step explanation:

Lets gather some important information from the question:

Important information:

Total cost of lemonades is $0.25 more than the cost of a pretzel

Total cost of two pretzels and a lemonade is $5.75

With the information above, we can use it to find the answer to your question.

We would represent pretzels as P and lemonades as L

P = Pretzel

L = Lemonade

We know that two lemonades is $0.25 more than pretzel.

This means that one lemonade would cost [tex](p+25)/2[/tex]

We would use [tex](p+25)/2[/tex] in our [tex]2p + l = 5.75[/tex] equation.

Now, we can solve.

[tex]2p + (p+ 25)/2 = 575\\\\2.5p + 12.5 = 575\\\\2.5p= 562.5\\ {\text} You now will divide\\\\p = 225 or as 2.25[/tex]

Once you're done solving, you should get 2.25

This means that the cost of a pretzel is $2.25.

$2.25 should be your FINAL answer.

____________________________________________________

Answer: The cost of a pretzel is $2.25

Step-by-step explanation:

Hi, to solve this problem we have to write a system of equations with the information given:

Cost of a pretzel : PCost of a lemonade : L

Equation 1

The Total cost of 2 pretezels (2P) and a lemonade (L) is $5.75

Mathematically speaking:

2P + L= 5.75

Equation 2

The total cost of two lemonades (2 L ) is $0.25 more than the cost of a pretzel. ( P + 0.25)

2L = P +0.25

The system is

  • a.2P + L= 5.75
  • b.2L = P +0.25

To obtain the value of P we have to isolate L from 1 equation:

a. L = 5.75 -2P

Then we replace the value obtained in the equation b.

2 ( 5.75-2P ) = P + 0.25

Solving (applying the distrubitve property)

11.5 -4P = P + 0.25

11.5 -0.25 = P + 4P

11.25 = 5P

11.25 /5 = P

2.25 =P

The cost of a pretzel is $2.25.

Other Questions