Answer :
Answer:
For 2014
Current ratio = 2.20 times
Working capital = $5,898
For 2015
Current ratio = 1.64 times
Working capital = $3,759
For 2015
Current ratio = 1.67 times
Working capital = $3,759
Explanation:
We know that
Current ratio = Current Assets ÷ Current liabilities
And, the working capital = Current Assets - Current liabilities
So in the first case
For 2014,
Current ratio = $10,795 ÷ $4,897 = 2.20 times
Working capital = $10,795 - $4,897 = $5,898
For 2015
Current ratio = $9,598 ÷ $5,839 = 1.64 times
Working capital = $9,598 - $5,839 = $3,759
And in the second case
For 2015
Current assets = $9,598 - $200 = $9,398
Current liabilities = $5,839 - $200 = $5,639
So the
Current ratio = $9,398 ÷ $5,639 = 1.67 times
Working capital = $9,398 - $5,639 = $3,759