s27981489
Answered

THIS IS URGENT I NEED THIS AS SOON AS POSSIBLE! YOUR HELP WOULD BE GREATLY APPRECIATED!

At Katya’s fruit stand, a basket of strawberries costs $4 and a basket of raspberries costs $9. In one morning, Katya sells 96 baskets for $644. How many baskets of strawberries were sold?

Answer :

fishhands

Answer:

Strawberries sold 44 baskets

Raspberries sold 52 baskets

Step-by-step explanation:

[tex]4x + 9y = 644 \\ x + y = 96 \\ 4x + 4y = 384 \\ 5y = 260 \\ y = 52 \\ x = 44[/tex]

Answer: 44 baskets of strawberries were sold.

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of basket of strawberries that were sold.

Let y represent the number of basket of raspberries that were sold.

In one morning, Katya sells 96. This means that

x + y = 96

At Katya’s fruit stand, a basket of strawberries costs $4 and a basket of raspberries costs $9. The total amount gotten from all the baskets sold is $644. It means that

4x + 9y = 644 - - - - - - - - - - - -1

Substituting x = 96 - y into equation 1, it becomes

4(96 - y) + 9y = 644

384 - 4y + 9y = 644

- 4y + 9y = 644 - 384

5y = 260

y = 260/5 = 52

x = 96 - y = 96 - 52

x = 44

Other Questions