Lydia decides to provide cheddar cheese for the competition. She buys 4.2 kilograms for 39.90. She estimates the cost of 1 kilogram of cheese to be $1. Is her estimate reasonable?

Answer :

dedruck
no, her estimate is closer to 1 kilo of cheese being $10

Other Questions