Answer :
Answer:
the 12 pack
Step-by-step explanation:
with the four pack, it costs $1.25 per toothpaste (5/4=1.25)
with the twelve pack, it costs $1.15 per toothpaste (13.80/12=1.15)
1.15 is less than 1.25 so the twelve pack is a better deal
Answer:
the 12 pack
Step-by-step explanation:
with the four pack, it costs $1.25 per toothpaste (5/4=1.25)
with the twelve pack, it costs $1.15 per toothpaste (13.80/12=1.15)
1.15 is less than 1.25 so the twelve pack is a better deal