The cost of 3 boxes of envelopes and 4 boxes of notebook paper is $22.65. Two boxes of envelopes and 6 boxes of notebook paper cost $24.60. Find the cost of each.

Answer :

zeraphina
1 box of envelopes is 3.75$
1 box of notebooks is 2.85$

Answer: the cost of one box of envelope is $3.75.

the cost of one box of notebook paper is $2.85

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of one box of envelope.

Let y represent the cost of one box of notebook paper.

The cost of 3 boxes of envelopes and 4 boxes of notebook paper is $22.65. This means that

3x + 4y = 22.65 - - - - - - - - - - -1

Two boxes of envelopes and 6 boxes of notebook paper cost $24.60. This means that

2x + 6y = 24.6 - - - - - - - - - - -2

Multiplying equation 1 by 2 and equation 2 by 3, it becomes

6x + 8y = 45.3

6x + 18y = 73.8

Subtracting, it becomes

- 10y = - 28.5

y = - 28.5/-10

y = 2.85

Substituting y = 2.85 into equation 1, it becomes

3x + 4 × 2.85 = 22.65

3x + 11.4 = 22.65

3x = 22.65 - 11.4 = 11.25

x = 11.25/3 = 3.75

Other Questions