Answered

Because buys a uniform and a basketball for each of the 15 players on the team each basketball cost 9.40$ the Coach spends a total of $420 for uniforms and basketballs

Answer :

jonathano111
Each uniform is $18.60. First find the cost of b-balls by multiplying 9.40 by the 15 players on the team. Then subtract that from 420. After that divide the previous number by 15 to get your cost per uniform. I have my work listed below.

Other Questions