Answer :
Let the fruit mixture of $5.7 per pound be for x pounds.
The nut of $14.55 per pound would then be: (10 -x).
Since the total blend of both = 10 pounds, selling for $9.24 per pound.
cost of 1st type + cost of second type = Total cost of blend mixture
5.7*x + 14.55*(10 - x) = 9.24*10
5.7x + 145.5 - 14.55x = 92.4
5.7x - 14.55x = 92.4 - 145.5
-8.85x = -53.1
x = -53.1/-8.85
x = 6
The other will be (10 -x) = 10 - 6 = 4.
She should use 6 lb of fruit mixture and 4 lb of nuts.
The nut of $14.55 per pound would then be: (10 -x).
Since the total blend of both = 10 pounds, selling for $9.24 per pound.
cost of 1st type + cost of second type = Total cost of blend mixture
5.7*x + 14.55*(10 - x) = 9.24*10
5.7x + 145.5 - 14.55x = 92.4
5.7x - 14.55x = 92.4 - 145.5
-8.85x = -53.1
x = -53.1/-8.85
x = 6
The other will be (10 -x) = 10 - 6 = 4.
She should use 6 lb of fruit mixture and 4 lb of nuts.