Answered

Eugene had $24 to spend on three pencils. After buying them he had $18.How much did each pencil cost?

Answer :

zoem24

Answer: $2 each

Step-by-step explanation:

$24-$18=$6

$6÷3=$2

Answer:

The answer is 2.

Step-by-step explanation:

24-18=6

6÷3=$2

Let's check!

24-2=22

22-2=20

20-2=18

3 pencils, costing 2 dollars each!

Other Questions