Answered

Be sure to answer all parts. For the titration of 10.0 mL of 0.250 M acetic acid with 0.200 M sodium hydroxide, determine the pH when: (a) 10.0 mL of base has been added. (b) 12.5 mL of base has been added. (c) 15.0 mL of base has been added.

Answer :

Explanation:

[tex]Molarity=\frac{moles}{Volume(L)}[/tex]

Molarity of the acetic acid = 0.250 M

Volume of the acetic acid solution = 10.0 mL = 0.010 L( 1 mL =0.001L)

Moles of acetic acid ;

[tex]n=0.250 M\times 0.010 L=0.0025 mol[/tex]

Molarity of the NaOH = 0.200 M

a) Volume of the NaOH solution = 10.0 mL = 0.010 L( 1 mL =0.001L)

Moles of NaOH : [tex]0.200M\times 0.010 L=0.002 mol[/tex]

[tex]CH_3COOH+NaOH\rightarrow CH_3COONa+H_2O[/tex]

1 mole NaOH neutralizes 1 mole of acetic acid , then 0.002 moles of NaOH will neutralize 0.002 mol of acetic acid.

Moles of acetic acid left un-neutralized = 0.0025 mol - 0.002 = 0.0005 mol

1 mole of acetic acid gives 1 mole of hydrogen ion, then 0.0005 mole of acetic acid will give 0.0005 mole of hydrogen ions.

Moles of hydrogen ion= 0.0005 mol

Volume of the solution = 0.010 L+ 0.010 L = 0.020 L

[tex][H^+]=\frac{0.0005 mol}{0.020 L}=0.025 M[/tex]

The pH of the 10.0 mL of base added to acetic acid solution :

[tex]pH=-\log[H^+]=-\log[0.025 M]=1.60[/tex]

b) Volume of the NaOH solution = 12.0 mL = 0.012 L( 1 mL =0.001L)

Moles of NaOH : [tex]0.200M\times 0.012 L=0.0024 mol[/tex]

[tex]CH_3COOH+NaOH\rightarrow CH_3COONa+H_2O[/tex]

1 mole NaOH neutralizes 1 mole of acetic acid , then 0.0024 moles of NaOH will neutralize 0.0024 mol of acetic acid.

Moles of acetic acid left un-neutralized = 0.0025 mol - 0.0024 = 0.0001 mol

1 mole of acetic acid gives 1 mole of hydrogen ion, then 0.0001 mole of acetic acid will give 0.0001 mole of hydrogen ions.

Moles of hydrogen ion= 0.0001 mol

Volume of the solution = 0.010 L+ 0.012 L = 0.022 L

[tex][H^+]=\frac{0.0001 mol}{0.022 L}=0.0045 M[/tex]

The pH of the 12.0 mL of base added to acetic acid solution :

[tex]pH=-\log[H^+]=-\log[0.0045 M]=2.34[/tex]

c) Volume of the NaOH solution = 15.0 mL = 0.015 L( 1 mL =0.001L)

Moles of NaOH : [tex]0.200M\times 0.015 L=0.003 mol[/tex]

[tex]CH_3COOH+NaOH\rightarrow CH_3COONa+H_2O[/tex]

1 mole NaOH neutralizes 1 mole of acetic acid , then 0.003 moles of NaOH will neutralize 0.003 mol of acetic acid.

All the moles of acetic acid will get neutralized by NaOH and un-neutralized sodium hydroxide will left over.

Moles of NaOH left un-neutralized = 0.003 mol - 0.0025 = 0.0005 mol

1 mole of NaOH gives 1 mole of hydroxide ion, then 0.0005 mole of NaOH acid will give 0.0005 mole of hydroxide ions.

Moles of hydroxide ion= 0.0005 mol

Volume of the solution = 0.010 L+ 0.015 L = 0.025 L

[tex][OH^-]=\frac{0.0005 mol}{0.025 L}=0.02 M[/tex]

The pOH of the 15.0 mL of base added to acetic acid solution :

[tex]pOH=-\log[OH^-]=-\log[0.02 M]=1.70[/tex]

The pH of the 15.0 mL of base added to acetic acid solution :

[tex]pH=14-pOH=14-1.70=12.3[/tex]

Other Questions