Answer :

The twelve pack because it’s just a better deal
duduburdfly

Answer: Twelve Pack for $6.59

Step-by-step explanation:

The first step is determining the cost of each bottle for the two different deals. This can be done by the following calculations:

$4.79/ 8 boxes = $0.599 each

$6.59/ 12 boxes = $0.549 each

The second one, 6.59 for 12 boxes is a better deal because each bottle costs 5 cents less

Other Questions