Tyler Hawes and Piper Albright formed a partnership, investing $120,000 and $180,000, respectively. Determine their participation in the year's net income of $295,000 under each of the following independent assumptions: No agreement concerning division of net income. Divided in the ratio of original capital investment. Interest at the rate of 5% allowed on original investments and the remainder divided in the ratio of 2:3. Salary allowances of $40,000 and $50,000, respectively, and the balance divided equally. Allowance of interest at the rate of 5% on original investments, salary allowances of $40,000 and $50,000, respectively, and the remainder divided equally.

Answer :

Answer:

a. Both Tyler Hawes and Piper Albright get an equal amount of $147,500 of the net income.

b. Each of Tyler Hawes and Piper Albright get an amount of $112,000 and $116,000 of the shared income respectively.

c. Each of Tyler Hawes and Piper Albright get an equal amount of $102,500 each from the net income.

d. Each of Tyler Hawes and Piper Albright get an equal amount of $95,000 each of the net income.

Explanation:

a. No agreement concerning division of net income.

Net income or loss are of a partnership shared equally when there is no agreement concerning division of net income. Therefore, each partner's participation in the year's net income are as follows:

Tyler Hawes' share = $295,000 ÷ 2 = $147,500  

Piper Albright' share = $295,000 ÷ 2 = $147,500

Therefore, each of Tyler Hawes and Piper Albright get an equal amount of $147,500 each from the net income.

b. Interest at the rate of 5% allowed on original investments and the remainder divided in the ratio of 2:3.

Investment interest to Tyler Hawes = $120,000 × 5% = $6,000

Investment interest to Piper Albright = $180,000 × 5% = $9,000

Total interest payments to partners = $6,000 + $9,000 = $15,000

Income to share = $295,000 - $15,000 = $280,000

Tyler Hawes' income share = $280,000 × (2 ÷ 5) = $112,000  

Piper Albright' income share = $280,000 × (3 ÷ 5) = $168,000

Therefore, Tyler Hawes and Piper Albright get an amount of $112,000 and $116,000 of the shared income respectively.

c. Salary allowances of $40,000 and $50,000, respectively, and the balance divided equally.

Income to share = $295,000 - ($40,000 + 50,000) = $205,000

Tyler Hawes' income share = $205,000 ÷ 2 = $102,500

Piper Albright' income share = $205,000 ÷ 2 = $102,500  

Therefore, each of Tyler Hawes and Piper Albright get an equal amount of $102,500 each of the net income.

d. Allowance of interest at the rate of 5% on original investments, salary allowances of $40,000 and $50,000, respectively, and the remainder divided equally.

Income to share = $295,000 - ($6,000 + $9,000) - ($40,000 + 50,000)

Income to share = $190,000

Tyler Hawes' income share = $190,000 ÷ 2 = $95,000

Piper Albright' income share = $195,000 ÷ 2 = $95,000  

Therefore, each of Tyler Hawes and Piper Albright get an equal amount of $95,000 each of the net income.

Other Questions