Answer :
Answer:
Unit cost for Classic $ 20.88
Unit cost for Gold $8.32
Explanation:
The computation of the unit cost for Classic and the Gold is shown below:
For Classic
= (12,000 × $0.20 + 12,000 × $0.95 + 24,000 × $4 + 48,000 × $1.50) ÷ (5,200 holders)
= ($2,400 + $11,400 + $22,800 + $72,000) ÷ (5,200 holders)
= ($108,600) ÷ (5,200 holders)
= $20.88
For Gold
= (7,200 × $0.20 + 7,200 × $0.95 + 36,000 × $4 + 14,400 × $1.50) ÷ (20,900 holders)
= ($1,440 + $6,840 + $144,000 + $21,600) ÷ (20,900 holders)
= ($173,880) ÷ (20,900 holders)
= $8.32