Answered

t the local market, Bill buys 3 juice boxes and 2 hot dogs at a cost of $8, while Sarah buys 2 juice boxes and 1 hot dog at a cost of $5 the cost of each juice box is _$, and the cost of each hot dog is _$.

Answer :

3j + 2h = 8
2j + h = 5 ... multiply by -2
-------------
3j + 2h = 8
-4j - 2h = -10 (result of multiplying by -2)
------------add
-j = -2
j = 2

2j + h = 5
2(2) + h = 5
4 + h = 5
h = 5 - 4
h = 1

so juice boxes (j) cost $2 and hot dogs (h) cost $1

Other Questions