Answer :

sqdancefan

Answer:

  $2.59

Step-by-step explanation:

Let b and m represent the costs of a banana split and a milkshake, respectively. Then the two purchases are ...

  b +5m = 16.24

  3b +2m = 15.05

Subtracting the second equation from 3 times the first, we have ...

  3(b +5m) -(3b +2m) = 3(16.24) -(15.05)

  13m = 33.67 . . . . . . simplify

  m = 2.59 . . . . . . . . . divide by 13

The cost of a milkshake is $2.59.

Other Questions