Answer :
Answer:
555 000 US$
Explanation:
Cash sales(25%) Credit sales(75%)
January (400,000*25%)=100000 (400,000-100000)=300,000
February (600,000*25%)=150,000 (600,000-150,000)=450,000
Customer collections to the month of February.
= $150,000 + ($450,000 * 0.7) + ($300,000*0.3)
(Balance collections = (100 - 70) = 30%)
The calculated collections from the customers is $555000
In January there was 25% cash sales
400000*25% = 100000
Credit sales = 400000-100000
= 300000
In February there was also 25% cash sales
600000*25% = 150000
Credit sales = 600000-150000
= $450000
The collection from February
150000+(450000*0.7)+(300000*0.3)
= 315000+150000+90000
= $555000
In conclusion the collections from the customers for the month of February is $555000
Read more on https://brainly.com/question/15301836?referrer=searchResults