stcyhernandez stcyhernandez Today at 5:29 PM Mathematics Answered Bennett purchase some beef and some chicken for a family barbecue the beef cost was $6.30 per pound and the chicken cost $4.60 per pound he bought a total of 12 pounds of me and spent $63.70 how much of each type of meat did he purchase