Ava bought 6 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs for a total of $198. Grace spent $254 buying 14 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs.

Answer :

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of one package of tulip bulbs.

Let y represent the cost of one bag of daffodil bulbs.

Ava bought 6 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs for a total of $198. This means that

6x + 12y = 198- - - - - - - - - - - - -1

Grace spent $254 buying 14 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs. This means that

14x + 12y = 254- - - - - - - - - - - - 2

Subtracting equation 2 from equation 1, it becomes

- 8x = - 56

x = - 56/-8

x = 7

Substituting x = 7 into equation 1, it becomes

6 × 7 + 12y = 198

42 + 12y = 198

12y = 198 - 42

12y = 156

y = 156/12

y = 13

Other Questions