Answer :
Answer:
$60
Explanation:
The computation of price is shown below:-
Producer Surplus = Price paid by consumers - Production cost
$100 = Price - ($15 + $25 + $40)
$100 = Price - $80
Price for all = $100 + $80
= $180
Price Per consumer = Price for all ÷ First three lawns
= $180 ÷ 3
= $60
Therefore, for computing the price per consumer we simply divide first three lawn by price for all.