Answer :
Answer:
$1,223,500
Explanation:
The computation of cost of goods sold using LIFO method is shown below:-
Here, we are using LIFO method so we calculate from last number of units and cost per unit so we need to get 1,100
So, units from last 270 + 440 + 340 = 1,050
Now we need 50 units from purchase units so cost of goods sold
= 270 × $1,190 + 440 × $1140 + 340 × $1,040 + 50 × 940
= $321,300 + $501,600 + $353,600 + $47,000
= $1,223,500