Answer :
Answer:
2.5 lbs of turkey.
Step-by-step explanation:
First, find out how much each turkey costs per pound.
$10.50 / 3.5 lbs = $3 per pound.
$6.25 / 2.5 lbs = $2.50 per pound.
2.5 lbs of turkey is cheaper per pound, so it is the better buy.
Answer:
2.5 lbs of turkey.
Step-by-step explanation:
First, find out how much each turkey costs per pound.
$10.50 / 3.5 lbs = $3 per pound.
$6.25 / 2.5 lbs = $2.50 per pound.
2.5 lbs of turkey is cheaper per pound, so it is the better buy.