Answer :
Answer:
$33
Step-by-step explanation:
c = price of cheese; s = price of sausage
3c + 3s = $36
s = c - 2
3c + 3(c - 2) = 36
2c - 2 = 12
c = $ 7
s = 7 - 2 = $ 5
Therefore, price of 4 lb of cheese and 1 lb of sausage is 4c + 1s = $28 + $5 = $33