Answer :

Answer:

$1.13

Step-by-step explanation:

Since 6 pound bag of oranges costs $6.78...

[tex]\frac{6.78}{6}[/tex]

Now, let's divide 6.78 in to 6 to find our unit price.

[tex]\frac{1.13}{1}[/tex]

Now we know 1 pound, (our unit price), costs...

[tex]$1.13[/tex]

Other Questions