Answer :
Answer:
$1.13
Step-by-step explanation:
Since 6 pound bag of oranges costs $6.78...
[tex]\frac{6.78}{6}[/tex]
Now, let's divide 6.78 in to 6 to find our unit price.
[tex]\frac{1.13}{1}[/tex]
Now we know 1 pound, (our unit price), costs...
[tex]$1.13[/tex]