Answer :
You have to find the unit rate
SO..
7.70 / 154 = 0.05
So it cost her 0.05 cents for each text.
So then you divide $ 5.25 by the unit rate to get the number of text
5.25 /0.05 = 105
so she sent 105 text
To check it you just multiply the unit rate by the number of text you got and you show come up with $ 5.25
0.05 x 105 = 5.25
The number of text messages she send if she spent $5.25 is 105 text messages.
First step is to find the unit rate
Unit rate=$7.70 / 154
Unit rate= 0.05
Second step is to calculate the number of text messages
Number of text messages=$5.25 /0.05
Number of text messages = 105 text messages
Inconclusion the number of text messages she send if she spent $5.25 is 105 text messages.
Learn more here:
https://brainly.in/question/47755494