Answer :

You have to find the unit rate

SO..

7.70 / 154 = 0.05

So it cost her 0.05 cents for each text.

So then you divide $ 5.25 by the unit rate to get the number of text

5.25 /0.05 = 105

so she sent 105 text

To check it you just multiply the unit rate by the number of text you got and you show come up with $ 5.25

0.05 x 105 = 5.25

The number of text messages she send  if she spent $5.25 is 105 text messages.

First step is to find the unit rate

Unit rate=$7.70 / 154

Unit rate= 0.05

Second step is to calculate the number of text messages

Number of text messages=$5.25 /0.05

Number of text messages = 105 text messages

Inconclusion the number of text messages she send  if she spent $5.25 is 105 text messages.

Learn more here:

https://brainly.in/question/47755494

Other Questions