skyylynnmarcano skyylynnmarcano Today at 8:16 PM Mathematics Answered A goldsmith combined an alloy that costs $4.20 per ounce with an alloy that costs $1.90 per ounce. How many ounces of each were used to make a mixture of 200oz costing $2.36 per ounce?